OCT  

Optyczna Koherentna Tomografia

To najnowocześniejsza, nieinwazyjna i bezkontaktowa technika obrazowania przekrojów tkanek oka takich jak siatkówka, tarcza nerwu wzrokowego czy rogówka.

W naszej Poradni badania wykonujemy aparatem firmy Zeiss Cirrus HD –OCT 500.

Badanie to jest wykorzystywane w diagnostyce schorzeń takich jak:

  • jaskra,
  • zwyrodnienie plamki (AMD),
  • zmiany cukrzycowe w siatkówce oka,
  • otwór w plamce,
  • obrzęk plamki,
  • choroby rogówki
  • nowotwory oka.

Schorzenia te mogą nieuchronnie prowadzić do utraty wzroku, stąd tak ważna jest ich wczesna i precyzyjna diagnostyka.

 

Badanie OCT jest nieinwazyjne, bezkontaktowe, nie wymaga przygotowania i może być powtarzane wielokrotnie. Kilkukrotne wykonanie OCT pozwala na śledzenie przebiegu choroby na przestrzeni czasu oraz ocenę skuteczności leczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku takich chorób jak jaskra, AMD lub retinopatia cukrzycowa.

Nowość! możliwość diagnostyki najwcześniejszych zmian jaskrowych – pomiar grubości warstwy komórek zwojowych w plamce pozwalający stwierdzić przedperymetryczny ubytek włókien nerwu wzrokowego w jaskrze.

 

NA CZYM POLEGA BADANIE OCT?

OCT jest to specjalistyczne badanie polegające na wykorzystaniu promienia świetlnego i zaawansowanej techniki jego analizy do obrazowania i pomiaru tkanek oka. Tomograf pozwala na uzyskanie niezwykle dokładnych przekrojów oka. Obrazy te umożliwiają odpowiednio wyszkolonemu okuliście ocenę tkanek oka tak, jakby oglądał je pod mikroskopem. W ten sposób można szczegółowo oceniać strukturę siatkówki, grubość jej włókien nerwowych, stan nerwu wzrokowego oraz oceniać przedni odcinek gałki ocznej (między innymi rogówkę lub przednią komorę oka).

A CZY SĄ PRZECIWWSKAZANIA ?

Nie ma zasadniczych przeciwwskazań do jego wykonania.

Badanie jest nieinwazyjne i bezkontaktowe.

Nie ma potrzeby kwalifikacji przez lekarza rodzinnego.

Badanie jest bezbolesne.